4. nap Pamukkale - Gelemis

4. nap: Pamukkale-Gelemis

Pamukkale (lefordítva Gyapotvár) tulajdonképpen egy nagy falu, aminek a központjában találunk szállodákat, wellness hoteleket, de jobban eltávolodva a főúttól már az egyszerű, falusi porták sorát látjuk magunk előtt (háziállatokkal, traktorokkal, stb.).

A városkának két attrakciója van:
  • termálvizes teraszok
  • Hierapolis (romterület)
Egyetlen belépő vásárlásával meg tudjuk nézni mindkettőt. Két bejárata van a területnek, az alsót, ami a városban található nyugodtan elfelejthetjük amennyiben autóval érkezünk. Érdemes felmenni a felső bejárathoz, a romterület déli végéhez, a térképen pirossal jelölt útvonalon.


Ennek két előnye is van, az egyik, hogy így egyből a romterület szintjén vagyunk, nem kell oda felmásznunk, és azt megnézve le tudunk ereszkedni az Archeológiai Múzeum mellett a teraszokhoz. 
A másik pedig az, hogy nem kell megtennünk az alsó bejárattól induló, talpakat nem kímélő, időnként elég csúszós, fárasztó utat felfelé a teraszokhoz, majd a romterülethez.
A teraszokon egyébként érdemes óvatosan közlekedni, mert oda csak mezítláb mehetünk be (arra a részre, ahova egyáltalán beengedik a túristákat) és a színes mészkőlerakódások bizony igencsak csúszósak, óvatlanabb látogatók súlyosabb sérüléseket is összeszedhetnek. (Nekem is majdnem sikerült elvágódnom, így saját tapasztalatból mondom: "- csak óvatosan!".)  

Reggeli után elköszöntünk házigazdáinktól és a fenti térképen ajánlott úton pár perc alatt a felső bejáratnál lévő parkolóban találtuk magunkat (10 TL itt is a parkolás). Egy orosz túristacsoportot megelőzve elég gyorsan bejutottunk a romterület íves kapujáig, majd innen következett a romterület bejárása. Van néhány elég jó állapotban megmaradt épület, a színház a domboldalon kötelező látnivaló, majd onnan észak felé indulva végigjárható az egész terület. Az egyes szakaszokon részletes információkat kaphatunk a kihelyezett információs táblákról. 

A bejáratnál lévő tömeg bent szinte elpárolog.
Ibolya hűsöl a pálmafa árnyékában...

Az ókori vízvezetékek behálózzák az egész területet.

A színház a domb aljáról.

A színház a karzatról.

A Frontinus kapu ...

... a kapu melletti latrina ...
(nem messze van egy mai WC is - ingyenes)

... a kaputól északra lévő temető egyik síremléke ...

... és ez a Bazilika fürdő a temető közelében.

Itt az északi temetőnél találkoztunk olasz túristákkal, akik egy golfkocsival járták be a területet (északon is van egy bejárat a romokhoz), gondolom utána visszatértek a bejárat közelében lévő wellness szállodába. 

Mi a romterületet végigjárva visszamentünk a múzeumhoz. Útközben már látni néhány kiszáradt teraszt, illetve régi medencéket, amikben fürödni lehetett akkor, amikor még bőven adtak vizet a termálforrások (nem lehetett ez nagyon régen, mert elég új építésűnek (nem ókorinak) tűntek ezek a medencécskék.


Tovább haladva rövidesen elérjük a Múzeumot (egetrengető dolgokat nem látni benne, pár szobor és a környéken talált eszközök, pénzérmék képezik a gyűjteményt), majd jobbra fordulva le lehet menni a teraszokhoz. 


Cipőnket, szandálunkat nyugodtan itthagyhatjuk a lefelé vezető lépcsőkön, a teraszokra csak mezítláb lehet bemenni, sőt van aki fürdőruhában érkezik (strandolni szeretne talán?!). Máshol éppen csak csordogál, itt viszont meglepő módon a bejárat mellett elég nagy erővel áramlik a lejtő felé a termálvíz. A lefelé vezető lépcsőzetes teraszok melletti csatornában vezetik a város szintjén lévő strandhoz és a tóba.


Vigyázz! Csúszós.

A sebesen csobogó nem éppen forró, sőt inkább már csak langyos termálvíz

Fürdőzők az egyik medencében 
(a kihűlt termálvizet itt már a Nap melegíti fel) 

Teraszok

Teraszok, háttérben a tó és a város

"Vándorlás a hosszú úton ...", az alsó kapu felől érkezők csak apró pontoknak látszanak fentről

Körülbelül 3 és fél órát töltöttünk romnézegetéssel, meg a pancsolással.

Kis pancsolás után visszamentünk a cipőnkért, majd a kijárat melletti büfében ittunk egy frissen csavart gránátalma levet és beülve az autóba, délután 1 óra körül elindultunk Gelemis, a tengerpart felé. 
Megálltunk még ezt-azt vásárolni az A101-es boltban (ez amolyan CBA a törököknél), vettünk vizet, rágcsálnivaló magokat, édességet (lokum), mert ki tudja, hogy a tengerparti kis faluban milyen az infrastruktúra ... (jól tettük, mert Gelemisben csak kis, inkább csak strandcikkeket árúsító üzletek vannak). 

A kicsit elhúzódó vásárlást követően 3/4 2-kor hagytuk el Pamukkalet. A tervek szerint megnéztük volna még a közeli Laodikeia romterületet is, de őszintén bevallom, az elmúlt napok tömény romnézegetésének hatására már csömörünk volt a kövektől, mégha azokon évezredek hagytak is nyomot. Erre céloztam, amikor korábban azt írtam, "megcsömörlöttünk a romoktól". Úgy látszik ennyit bírtunk befogadni a történelmi látnivalókból, most már kicsit másra vágyakozott a lelkünk ... irány a tenger!

Négy órás utazást követően begörgültünk a kicsiny faluba, gyorsan megtaláltuk a panziót, beálltam a parkolóba (hasznos ez a Google street view) és már mentünk is bejelentkezni. A recepción egy angolul jól beszélő (pár hónapot Magyarországon is eltöltő) srác fogadott bennünket, ő volt hosszú idő után a második török ember, aki megértette, mit jelent a nevem (korábban hiába magyaráztam bármilyen nyelven is, hogy a Török az tulajdonképpen az ő nemzetiségük, sehogysem akarták megérteni). 
Micsoda meglepetés! Már kezdtem feladni....  

A panzió több szinten helyezkedik el, mi természetesen a legfelsőn kaptunk egy (ott földszintinek számító) szobát.

A jobb szélső volt a mi ablakunk

Beköltöztünk, kirámoltunk (itt már több napot töltünk, ezért jobban kipakoltuk a táskákat) és lementünk vacsorázni.

Az étterem a medence szintjén van
(egy emelettel a parkoló szintje felett)

Nem főznek rosszul, de nagyon jól sem (és annyira nem is olcsók az ételek), emiatt a következő napokban több éttermet is kipróbáltunk a faluban. 
A kedvenc pidésünkhöz később többször is visszatértünk.


Késő volt, a tengerpart sincs egy kőhajításnyira, így a faluban tettünk egy kis  levezető sétát, majd eltettük magunkat másnapra.