Előzmények

Tervezés, előkészületek

Milyen célok lebegtek a szemem előtt a tervezéskor?
Hát, legyen benne sok kultúra (ókori romok és muszlim templomok), sok tengerpart, némi kirándulás, túra és persze a török konyhát is alaposabban meg kell ismerni!

Az indulás előtt már több hónappal, majdnem egy évvel korábban elkezdtem az út tervezését. Elsőként elkezdtem összegyűjteni a meglátogatandó helyeket. Ehhez jó alapot adott a korábbi (2015-ös) autós utunk, de akkor nagyon sok dolgot nem tudtunk megnézni, időhiány miatt (az előre lefoglalt szállásunk miatt le kellett érni elég gyorsan a tengerpartra). Most nem akartam ezt a hibát elkövetni, szerettem volna elegendő időt biztosítani minden olyan látnivaló megnézésére, amit előzőleg kiválasztottunk, így alapos kutatómunkába kezdtem.

Az utazás tervezésnél számomra alapvető szempontok:

  • markáns pontok (ahol meg kell állni - látnivalók, szállások)
  • út hossza, utazáshoz szükséges idő a pontok között (pihenőket is beleszámítva)
  • szállások (ár, minőség, ellátás)
  • költségek (üzemanyag ára, belépők, étkezés, költőpénz)

Ezek pontosításához a következőkben felsorolt forrásokat találtam, használtam:

1. Nagy segítségemre volt a Google maps, ugyanis a térképen fel vannak tüntetve a fontos történelmi helyek, nevezetességek és a nemzeti parkok (Milli Parki). Itt, a hely nevére kattintva egyből látható néhány fénykép, ami ha megtetszett, már landolt is a mentett helyszínek között.

2. Nagyon örültem, amikor rátaláltam erre az oldalra, ugyanis jól tudtam használni az egyes látványosságok bejárásához szükséges idő becslésére a wikiloc.com weboldalt. Alapvetően a túrázás minden fajtáját támogató oldalról van itt szó, legyen az hegymászás, terepkerékpározás, séta, vagy városnézés. A Föld szinte minden szegletéről vannak itt információk, bejárt útszakasz hossza, nehézsége, a túrához szükséges idő, stb.

3. Törökország rendkívül gazdag természeti látnivalókban (ezek többsége ingyen látogatható), és igen szép számmal maradtak meg ókori emlékek is a területén, melyeket nagy gonddal próbálnak restaurálni. Az ókori romok többsége látogatható, de ezekbe nem ingyenes a belépés, jelentős részük  a török Kultúrális és Túrisztikai Minisztérium kezelésében van, így a weboldalukon meg is találjuk az aktuális belépő árakat. 

2021 tavaszára már kezdett összeállni az útiterv, az alábbi térképen láthatod, azokat a pontokat, amelyeket meg szerettem volna látogatni. Ezekből válogattunk, és még utazás közben is el-elhagytunk belőlük (túl sok lett volna).

Látnivalók Törökország nyugati és középső részén

Megj.: A térkép nagyítástól függően jelennek meg a kitűzött úticélok, így a fenti térképről "lemaradt" az a marker, ami például Kappadókiát, vagy a Tuz-Gölü-t jelölte.

A szállások nagy részét a booking.com-on foglaltam, később pedig még az otelz.com török oldalt is használtam (azokon a vidékeken, ami a booking számára fehér folt, vagy csak kevés találatot ad). 

A végleges útvonal végül a következő lett:
Budapest - Ásotthalom - Belgrád(SRB) - Szófia(BG) - Edirne(TR) - Chanakkale -Trója - Bergama - Ephesos - Pamukkale Gelemis - Demre - Cirali - Antalya - Ermenek - Karapinar - Göreme - Sultanhani - Tuz Gölü - Ankara - Isztambul - Edirne(TR) - Szófia(BG) - Berilovac(SRB) - Budapest
(vastaggal a szálláshelyek vannak jelölve)

Az utazással kapcsolatos összes adatot bevittem egy Excel táblázatba, itt tudtam kalkulálni az egyes pontokról az indulási, érkezési idővel, a megtett kilóméterekkel, a benzinfogyasztással, a szállások díjaival, az múzeumok, romok, egyéb látnivalók megnézéséhez szükséges idővel, a belépődíjakkal, stb. 
Többször újraterveztem az utat, különösen a Cirali - Antalya - ... - Göreme részét. A "..." okozta a legtöbb gondot. Kezdetben az Antalya - Alanya - Silifke - Mut - Karaman - Karapinar - Göreme irányon töprődtem, de ez nagyon hosszúnak tűnt, megfelelő szállást se nagyon találtam, így végül az Alanya - Ermenek - Karaman útvonal mellett döntöttem. 
Később sem bántam meg, hogy ezt az irányt választottam (bár az Alanya-Ermenek közötti "halálúton" nem mennék még egyszer végig), hisz az ermeneki szállodánk talán az egész utunk legjobb (legszebb helyen lévő) szállodája volt.

Én, a családdal korábban már többször jártam Törökországban, de azóta jelentős változások következtek be életemben (Viktor elköltözött, így feleségem, Zsuzsa halála után egyedül maradtam). Pár éve megismerkedtem párommal, Ibolyával, akivel azóta is együtt vagyunk, ő eddig főként nyugati irányba utazgatott (Ausztria, Svájc, Olaszország), a mediterrán vidék, főleg a muszlim része teljesen ismeretlen volt számára.
Próbáltam olyan utat összeállítani, hogy számomra is sok újdonságot rejtsen, Ibolyát pedig próbáltam óvni az esetleges veszélyektől.

A tervezett időtartam 20 nap, útiköltség 650 000 Ft (2 főre).

Indulás: 2021. augusztus 29. vasárnap, reggel 7:10.