Tervezés, előkészületek
Milyen célok lebegtek a szemem előtt a tervezéskor?
Hát, legyen benne sok kultúra (ókori romok és muszlim templomok), sok tengerpart, némi kirándulás, túra és persze a török konyhát is alaposabban meg kell ismerni!
Az indulás előtt már több hónappal, majdnem egy évvel korábban elkezdtem az út tervezését. Elsőként elkezdtem összegyűjteni a meglátogatandó helyeket. Ehhez jó alapot adott a korábbi (2015-ös) autós utunk, de akkor nagyon sok dolgot nem tudtunk megnézni, időhiány miatt (az előre lefoglalt szállásunk miatt le kellett érni elég gyorsan a tengerpartra). Most nem akartam ezt a hibát elkövetni, szerettem volna elegendő időt biztosítani minden olyan látnivaló megnézésére, amit előzőleg kiválasztottunk, így alapos kutatómunkába kezdtem.
Az utazás tervezésnél számomra alapvető szempontok:
- markáns pontok (ahol meg kell állni - látnivalók, szállások)
- út hossza, utazáshoz szükséges idő a pontok között (pihenőket is beleszámítva)
- szállások (ár, minőség, ellátás)
- költségek (üzemanyag ára, belépők, étkezés, költőpénz)
Ezek pontosításához a következőkben felsorolt forrásokat találtam, használtam:
1. Nagy segítségemre volt a Google maps, ugyanis a térképen fel vannak tüntetve a fontos történelmi helyek, nevezetességek és a nemzeti parkok (Milli Parki). Itt, a hely nevére kattintva egyből látható néhány fénykép, ami ha megtetszett, már landolt is a mentett helyszínek között.
2. Nagyon örültem, amikor rátaláltam erre az oldalra, ugyanis jól tudtam használni az egyes látványosságok bejárásához szükséges idő becslésére a wikiloc.com weboldalt. Alapvetően a túrázás minden fajtáját támogató oldalról van itt szó, legyen az hegymászás, terepkerékpározás, séta, vagy városnézés. A Föld szinte minden szegletéről vannak itt információk, bejárt útszakasz hossza, nehézsége, a túrához szükséges idő, stb.
3. Törökország rendkívül gazdag természeti látnivalókban (ezek többsége ingyen látogatható), és igen szép számmal maradtak meg ókori emlékek is a területén, melyeket nagy gonddal próbálnak restaurálni. Az ókori romok többsége látogatható, de ezekbe nem ingyenes a belépés, jelentős részük a török Kultúrális és Túrisztikai Minisztérium kezelésében van, így a weboldalukon meg is találjuk az aktuális belépő árakat.
2021 tavaszára már kezdett összeállni az útiterv, az alábbi térképen láthatod, azokat a pontokat, amelyeket meg szerettem volna látogatni. Ezekből válogattunk, és még utazás közben is el-elhagytunk belőlük (túl sok lett volna).
Indulás: 2021. augusztus 29. vasárnap, reggel 7:10.